Skip to content Skip to footer

Değerler Eğitimi

Değerler Eğitimi Nedir?
Bireylerin söz ve davranışlarını güzelleştiren, hayat standardını olumlu yönde geliştirip destekleyen, huzurlu, güvenli ve sağlıklı bir toplum oluşumuna katkı veren evrensel değerlerin tümüdür.
Akademik eğitimin yanında, tarihimizde bizi biz yapan değerler eğitimine de büyük önem veren Okulumuzda amacımız; Öğrencilerimizin açık fikirli, gelişim ve değişimi önceleyen, etik kurallar çerçevesinde topluma örnek ve insanlığa yararlı olan, liderlik vasıflarına sahip ve gerektiğinde risk almayı bilen bireyler olmalarını sağlamaktır.
Bu amaçla öğrencilerimizin zihninde; insana, ahlaka, kültürel mirasa ve düşünce özgürlüğüne saygıya dayanan bir anlayışa katkıda bulunmak, karşılaşılan sorunlara yapıcı çözüm üretme yaklaşımları ile örnek okul olmak ve öğrencilerimizin bütüncül gelişimlerini desteklemek amacıyla akademik yönlerinin yanı sıra, sosyal, kültürel, sportif ve psikomotor faaliyetlerde bulunarak milli ve manevi değerlere sahip, geçmişten gelen tarihi misyonunun farkında ve geleceğe ışık tutan bireyler yetiştirmek, temel hedefimizdir.
Böylece, eğitim ve öğretim kadrosu olarak bizler; kadim ve çağdaş bilgilerle donanımlı, kültürlü, başarılı, kendine güvenen, kendi değerlerimizle birlikte insanlığın ortak kazanımları olan evrensel değerleri özümsemiş, yaratılanı ‘Yaradan’dan ötürü sevebilen, tabiatı tahrip değil imar eden, sorun değil çözüm üreten, farklılıkları doğal ve zenginlik kabul edip bunlardan yararlanmayı hedefleyen; insana, düşünceye, özgürlüğe, ahlaka ve kültürel mirasa saygı duyan, kişilikli fertler yetiştirmek için varız.
  1. Niçin Değerler Eğitimi?
  2. Evrensel bilgileri öz DEĞERLER’imizle kaynaştırmak,
  3. Sevgi, saygı, hoşgörüye dayanan DOSTLUKLAR kurmak,
  4. Dinimizi doğru kaynaklardan öğrenip HAKİKAT’i yaymak,
  5. HAKK’ı ve ADALET’i savunmak,
  6. AKADEMİK başarıyı ERDEM’li davranışlarla taçlandırmak,
  7. Milletimize ve insanlığa FAYDALI NESİLLER yetiştirmek için…
Değerler Eğitimi Kurulumuz, yapacakları faaliyetleri görüşmek ve yapılanları değerlendirmek için toplantı halindeler…
Dünya çapında değerlerimizden olan Mevlana Celaleddin Rumi’nin vuslatının 748.yıldönümü münasebetiyle okulumuzda anma etkinlikleri ve geziler yaptık. Sınıflarımızda Mevlana’nın insanlığa yol gösteren evrensel mesajlarını işledik, panolarımızda onun sözlerini yansıtan tablolar sergiledik.
Peygamberimizin (s.a.v) doğum yıldönümünde “Mevlid-i Nebi Haftası” etkinlikleri kapsamında düzenlediğimiz program, okulumuz salonunda gerçekleştirildi. Öğrencilerimiz, Peygamberimizi anlatan yazıları ve şiirleri seslendirdiler. Müzik koromuz, ilahilerle öğrencilerimize unutulmaz dakikalar yaşattılar. Okulumuz personeline Peygamberimizi sembolize eden birer kırmızı gül ve lokum dağıttık. Velilerimize mevlid kandili mektupları gönderdik. Mevlid-i Nebi anısına öğretmenlerimiz tarafından yapılan Mescid-i Nebi maketi Okulumuz içinde sergilenerek, maket önünde öğrencilerle hatıra resmi çekildi. Ayrıca, Salavat zinciri oluşturularak öğrencilerin isimleri salavat ağacına asıldı.
“Camiler Haftası” münasebetiyle okulumuzu temsilen hocalarımız eşliğinde öğrencilerimizden oluşan heyetimiz, İl Müftümüzü ziyaret ederek çiçek takdim etti ve sosyal hayatımızda büyük öneme sahip camiler ve din görevlilerimizin günlerini kutladı.
Değerler Eğitiminin temel unsurlarından “Adâb-ı muâşeret” konuları, bir dizi etkinlik ve somut anlatımlarla ilkokul öğrencilerimize sürekli aktarılmaktadır. Yeme-içme, tuvalet, hapşırma, diş temizliği, uyku, anne-baba hakkı, temizlik, namaz-abdest adabı..vb. gibi.
Sevgili Peygamberimizin örnek ahlakı öğrencilerimize somut misallerle aktarılarak onların topluma güzel ahlaklı bireyler olarak yetişmeleri sağlanmaktadır.
Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’i yüzünden güzel okuma ve bazı sure ve duaları öğrenmeleri için programlarımız devam etmektedir.
Okulumuz, Türkiye’nin çeşitli bölgeleri ve yurtdışından paydaş okulların katıldığı “Kalbe Dokunan Kavramlar” başlıklı e-Twinning projesinde yer almış olup proje sorumlusu M.Emin Parlaktürk Hocamızla birlikte velilerimizden izinli öğrencilerimizden bir grup projeyi yürütmektedirler. “Merhamet, Tefekkür, Hüsnü zan, Tevazu, Ahde vefa, Kanaat, Diğergâmlık” adı altındaki kavramlar araştırılıp öğrenilmekte, böylece unutulan bu değerlerimizin tekrar hayatımıza girmesi, böylece erdemli bir neslin yetişmesi amaçlanmaktadır.