KESAŞ-Konya Eğitim Sanayi Ticaret Anonim Şirketi ve Özel Başak Koleji AB Projeleri Koordinatörü Abdulkerim AYHAN tarafından 9 ortaklı 6 Avrupa Ülkesinden gelen Eğitimciler Konya’da Bera otelde KESAŞ-Özel Başak Koleji tarafından en iyi şekilde misafir edildi.  Abdulkerim Ayhan  ”Bir taraftan Konya’nın tarihi, turistik mekânlarının tanıtıldığını, diğer taraftan da  Konya’da yaşayan Kenyalı, Somalili, Burkino Fasolu, Sudanlı, Doğu Türkistanlı göçmen öğrenciler ve ayrıca Somalili Mültecilerin hayat şartları, göç ediş nedenleri 4 farklı toplantı ile ayrıntılı bir şekilde ele alındığını” söyledi. Ayrıca Ayhan ” AB-Dil & Sinema Kulübü olarak çektiğimiz 10 farklı kısa metrajlı belgeseli, buna ek olarak; klip olarak çektiğimiz Somalileri anlatan 2 ayrı rap şarkıyı misafirlerimize  dinlettik ve izlettik. Sonuç olarak, Avrupalı katılımcılara yaptırılan ankete göre; Life Long Learning Grudtvig AB Common Ground projesine yapmış olduğumuz ev sahipliği ile göz doldurduk. Ayrıca Avrupalı misafirler teveccühlerini ve memnuniyetlerini belirterek Konya’dan ayrıldılar” dedi.

ETWİNNİN PROJESİ

Günümüzde telefon ve özellikle sosyal medya platformları bağımlılığı git gide artmaktadır. Bu durum, maalesef günümüz eğitim sistemine de yansımıştır. Söz konusu problemden yola çıkarak gerek sosyal medyanın çocukları yalnızlaştırdığı, öğrencilerin derse odaklanamamaları ve uzun süre bilgisayar vs kullanımı sonucunda jest ve mimiklerin yerini emojilere bıraktığı gerçeğini en etkili yöntemle, bir kısa film ile anlatmak istedik. Bu yöntemle projemize ortak olacak okullarımız da kendi sosyal yalnızlık hikayelerini filmimizin devamı niteliğinde (ki bunu eğitimde istasyon tekniği gibi düşünebiliriz), yahut yaşadıkları bölge ve kültür dahilinde, farklı yönlerini ele alarak kısa film çekebilir, projeye ortak olabilirler.
Böylece, bu proje ile akıllı cihazların ve sosyal medyanın insanı ne derece yalnızlaştırdığını öğrencilerin gözünden anlatarak büyük bir farkındalık oluşturmayı hedefledik.