ÖZEL BAŞAK KOLEJİ İLKOKUL

Eğitimde kara tahta yerini akıllı tahtaya; siyah önlük yerini serbest kıyafete; “ sus sessizce dersi dinle “ anlayışı  “ konuş, anlat, eleştir, görüşünü söyle “ yaklaşımına bıraktı. Günümüzde okulun işlevi oldukça değişti. Önceden okuldan bireylere sadece okuma yazmayı öğretmesi beklenirdi. Şimdilerde ise okulun bireylere evrensel değerleri, çevre bilinci, duyarlı insan olmayı, barışı ,  dostluğu , insan sevgisini , günlük yaşam içerisinde gerekli davranışları öğretmesi ve bütünüyle Milli ve manevi değerlere sahip bir birey olarak yetişmesi bekleniyor.

Artık kütüphaneler yerini portallara, sözlüklere ve sanal ansiklopedilere bırakıyor. Cep  telefonunun kullanıldığı her yerden artık bilgiye ulaşmak çok kolay. Kütüphanede kitap bekleme dönemi oldukça gerilerde kaldı. İnternette yayınlanan bir kitabı veya bilgiyi aynı anda milyonlarca kişi okuyabilmekte, okuduklarına ilişkin yorumlarını aynı sayfayı okuyan kişilerle anında paylaşabilmekte ve görüş alışverişinde bulunabilmekte. Bilgiye ulaşmanın değiştiği, kolaylaştığı, hızlandığı günümüzde bugün doğru dediklerimize yarın yanlış diyebiliyoruz. Bu nedenle bugün öğrendiklerimiz yarın hiçbir şey ifade etmiyor. O yüzden bilgi hamalı olmanın ya da çocuklarımıza bilgi yüklemenin bir anlamı kalmıyor. Onun yerine yeni nesiller için bilgiye ulaşmanın yolunu bilmek ve bilgiyi kullanmayı öğretmek daha önemli hale geliyor.

Bu sebepledir ki; ezberi bir kenara bırakan, öğrenmeyi öğrenen, eleştiren, sorgulayan, değerlendiren, analiz eden ve sentezleyen bir eğitim anlayışı içerisinde değerler eğitimini uygulayarak milli ve manevi değerlerine bağlı bir gelecek için çalışmalarımıza yenilerini de ekleyerek devam ediyoruz.