cocugunuz-oneriler

ÇOCUKLARI İÇİN ANNE BABALARA ÖNERİLER

Hiçbirimiz mükemmel değiliz; ama çoğu zaman başkalarından ve özellikle çocuklarımızdan mükemmel olmalarını isteriz.
Olumlu çocuk yetiştirmenin ilk şartı, olumlu anne baba olmaktır.
Anne-babanın görevi çocuğunu keşfetmek, onda olan yeteneklerin gelişmesini sağlamaktır; yoksa onu her yaptığından dolayı eleştirmek değil.
Çocuklar sözlerden ziyade davranışlardan etkilenirler. Öyleyse siz de davranışlarınızda hep samimi ve dürüst olmalısınız.
Çocuğunuzu Tanıyın.
Yetenekleri olumlu yönde işlenen her insan mutlu olur. Mutlu olan her insan da başarılı bir yol tutturur. Fakat başarılı olan her insan mutlu değildir. Çocuklarımızın mutluluğu bizce her şeyden daha önemli olmalıdır.
Çocuklarınıza nasıl davranmaları gerektiği hususunda katı kişisel kurallar oluşturmayınız. Onlara, “kendileri olma hakkını” tanıyınız. Sizin her yaptığınızı yapmasını ve her beğendiğinizi beğenmesini beklemeyiniz. Sizin yanınızdayken rahatlamasını sağlayınız.
Çocuğu yetiştirmede ince hüner; onu dövmeden, azarlamadan, hareketlerini sınırlamadan ve bazı hürriyetlerini almadan büyütmek ve barışık bir etkileşimle onu yönlendirmektedir. Çocuklarınızı oldukları gibi kabul ederseniz onlar sizden şu beş mesajı almış olurlar:
Ben varım.
Ben doğalım.
Seviliyorum.
Değerliyim.
Güvenebilirim.
Her şeyden önemlisi kabul konusunda pazarlığa girmeyin. Asla şöyle demeyin: “Bunu veya şunu yaparsan veya bana uyacak biçimde bazı yönlerini değiştirirsen, sana kabul gösteririm.” Bu, göstermemiz gereken ilgi ve sevgiyi bazı şartlara bağlamaktır. Ailelerin çoğu maalesef bu durumun çocuk üzerindeki etkisini görememekte ve “koşullu sevgi” göstermektedir.
Mesela: “Takdir alırsan benim oğlumsun.” “Şımarıklık yapma yoksa annen olmam.”
Ayrıca “kıyaslamada kabul edilmemenin göstergesidir. Kıyaslanan kişi değersiz olduğunu, varlığından memnuniyet duyulmadığını ve sevilmediğini hisseder.
Çocuğunuzun onaylayacağınız bir yönünü arayın. Bu önemsiz bir şey olabilir. Ancak çocuğunuz, bu hususu onayladığınızı bilsin; böylelikle gerçekten onaylayacağınız şeyler ortaya çıkmaya başlayacaktır. Çocuğunuz sizin gerçek onayınızın tadına vardığında, başka şeyler için de onay alabilmek için davranışlarını değiştirmeye başlayacaktır.
Dikkat ettiyseniz küçük çocuklar dayanılmaz bir fark edilme arzusu duyar. “Bak anne, bak!” ve “Baba, gel de bana bak!” bütün anne-babaların duyduğu tanıdık cümlelerdir. Ancak çocuklar fark edilmeyi genellikle daha dolambaçlı yollarla ararlar. Yemek yemeyi reddetme, bir şeyleri kırıp-dökme, kardeşine vurma gibi.
Sadece insanlara değer verdiğinizde, onlarla bağ kurup liderlik yapabilirsiniz.
Başarının Arkasında Kabul, Onay ve Değer Vermeyi Buluruz:
Birisinden bir şey isteyip gülümserseniz, o kişi onu yerine getirmek için kendisini adeta zorunlu hissedecektir.
Acaba çocuğumuza ne kadar gerçek tebessüm gösteriyoruz. Her şeyi ihmal edebilirsiniz ama onlara karşı gülümsemeyi asla ihmal etmemeliyiz. Ne olur… deneyin, onlarla aranızda oluşacak yakınlığı hissedeceksiniz.
İlgi Gösterin; çocuğunuzun daima hatırını sorun. Bir ihtiyacının olup olmadığını araştırın, onlara daima yardıma hazır olduğunuzu gösterin.
İlgilerine de değer verin. Acaba çocuklarımızın ilgi alanlarının ne kadarının farkındayız? Onların ilgilerini bilmelisiniz ve desteklemelisiniz. Onların kalbini kazanacak bundan daha güzel bir şey olamaz.
Konuşun, Konuşturun, Dinleyin; Meşgul dahi olsanız, çocuklarınızı “daha sonra anlatırsın,” diyerek geri çevirmeyin.
Anne-babalar, eğer çocuklarınızın problemlerini dinlemezseniz, onlar da sizin bulduğunuz çözümleri dinlemeyeceklerdir.
Çocuk konuşurken dinlenildiği zaman; Konuşma yeteneği, kelime hazinesi gelişir, kendini rahatlıkla ifade eder.
Çocuk, derdini ve sorununu davranışla göstermek yerine (saldırganlık, ağlama, huysuzluk) sözle ifade ederek rahatlar.
Anlaşıldığını hisseden çocuk, kendini daha huzurlu ve güvenli hissettiği gibi, sorunlarını konuşarak halleder.
Çocukla anne-baba arasında bir yakınlık doğar, çocuk onlara danışır, diyalog doğar.
Söyledikleri dinlenen çocuk da, anne-babasını dinlemeye başlar.
Çocuklarınızla konuşun ki onlar da sizi önemsesin ve sizden gelen önerilere açık olsunlar.
Takdir ve Teşvik Edin; Takdir edilerek ve tasdiklenerek yetiştirilmiş olan çocuklar, sürekli eleştirilen çocuklardan daha mutlu, daha üretken ve daha itaatkâr olurlar.”
Çocuklarınızın başarısını ve kendine güvenini arttırmak için, onları cesaretlendirin, onları motive edin. Eğer böyle yaparsanız;
Aranızda köprü kurulur. Onların beğenilecek, takdir edilecek yönlerini bulun, kendilerine bunları belli ederek iltifatta bulunun. Yaptıkları her olumlu atılımı kutlayın. Çünkü bütün insanlar övülmek, iltifat edilmek, fark edilmek, sevilmek, sayılmak ve saygınlaşmak için çalışırlar. Kendilerini iyi hisseden insanlar iyi işler yaparlar.
Çocuğunuz, her kim olursa olsun hata yaptıklarında, hatasını yüzlerine çarpmayın. Onu toplum içinde kesinlikle mahcup etmeyin. Hatalarını düzelteyim derken bir hata da siz yapmış olursunuz. Onu sindirerek, cevap hakkı tanımayarak, suçlu olduğu duygusunu aşılayarak, üzerine yürüyerek uslandırmaya çalışmayın. Haklı olduğunuz zaman insanlara bu haklılığınızı incelik ve nezaketle kabul ettirin, yanıldığınız zaman ise yanlışınızı hemen kabul edin.
Kesinlikle çocuğunuzun herhangi bir eksikliğiyle, ya da beceriksizliğiyle dalga geçmeyelim ve de geçtirmeyelim. Hele başkalarının önünde asla. İnanın gelecek adına ona çok büyük kötülük yapmış oluruz. Bu sayede içine kapanık, size içten içe diş bileyen ve sizden uzaklaşmış çocuklar oluşturursunuz.
Çocuk eğitiminde en önemli unsur sevgidir. Her zaman her koşulda sevildiğini bilen bir çocuğun duygusal gelişimi dengeli olur.
Zamanınız ne kadar az, işiniz ne derece önemli ve yoğun olursa olsun, çocuğunuz sevgi istediğinde ona yaklaşmalı ve sevgi göstermelisiniz. Çocuk onunla geçireceğiniz zamana bakarak, onu sevip sevmediğinizi bilecektir. Bu nedenle anne-babalar çocuklarına olan sevgilerini onlara zamanlarını vermekle göstermelidirler.
Anne-babanın birbirlerine duydukları sevgiyi, saygıyı çocukların önünde göstermeleri çok önemlidir.

egitim-semineri1

Öğretmenler ile anne- babaların sürekli iletişim halinde bulunmaları öğrencinin okuldan alacağı eğitimin niteliğini artıracaktır. Okulun eğitim anlayışı ile velilerimizin okuldan beklediği eğitim uygulamalarının örtüşmesi bizim için önemlidir. Başak koleji olarak her yıl yaptığımız tüm etkinlikleri öğrenci, veli ve öğretmenlerimizin ortak çalışmalarıyla planlıyoruz.
Velilerimizin çocuklarını teslim ettikleri okulun hangi etkinlikleri ne zaman, nasıl yapacağını bilmeleri vazgeçilmez haklarıdır. Yaptığımız seminerlerin içeriği ve konuşmacıları hakkında ön bilgiler seminer öncesinden mesaj , mektub ve bizzat telefonla velilerimize duyurulur. Velilerimiz bilgilendirilir ve katılımları sağlanır. Bizler Başak Koleji olarak velilerimizi diğer konularda olduğu gibi bu konularda da bilinçlendiriyoruz.

egitim-semineri2

Anne Baba Okulu seminerleri , çeşitli üniversitelerden gelen değerli hocalarımızın konuşmacı olarak katılım gösterdiği eğitim seminerleri , Öğrenci- Yazar buluşma günleri ve Kariyer günleri olarak düzenlediğimiz bütün seminerler sadece Başak Koleji velilerine değil; tüm anne ve babaların da katılım gösterebileceği halka açık seminerlerdir.

Düzenlediğimiz bazı uzun soluklu eğitim seminerlerimizde de örneğinAnnne-Baba okulu seminerlerimiz gibi bütününe katılım gösteren velilere “ Katılım Sertifikası “da vermekteyiz.
İnanıyoruz ki eğitim ;belirli bir kitleyi , belirli bir kesimin yaşadığı çevreyi değil , yaşanılan toplumun her ferdine hitab ederek o toplumu bütünüyle ele almaktır.

kitap-onerileri
KİTAP ÖNERİLERİ

1-BAŞARIYA GÖTÜREN AİLE DOĞAN CÜCELOĞLU

2-HZ. PEYGAMBERİN SÜNNETİNDE TERBİYE – İBRAHİM CANAN

3-ÇOCUK EĞİTİMİ EL KİTABI – HALUK YAVUZER

4-OKUL EVDE BAŞLAR – FATİH KALKINÇ

<

okul-aile-birligi

Okul Aile Birliğimizin en temel hedefi öğrencilerimizin ahlaken güçlü milli ve manevi değerlerine sahip bir gençlik olarak yetiştirilmeleri için , okul yönetimi , öğretmenler , veliler ve aileler arasında gerekli iletişimi kurarak bunu destekleyen okul içinde ve dışında çok yönlü çalışmalar yapmaktır.

Periyodik olarak yapılan Okul Aile Birliği toplantılarında belirlenen hedeflere ulaşmak ve çalışma alanlarını netleştirmek için kararlar alınmakta ve uygulama için Okul Yönetiminin bilgisi ve desteği ile harekete geçilmektedir.

Öğrenci-Yazar buluşturulması ( okulumuza gelen Eğitimci-Yazar Mustafa Akgün ),sigara , alkol ve uyuşturucu ile ilgili faaliyetler, yardımlaşma ve kumbaralar , kardeş okul projeleri, maddi durumu iyi olmayan öğrencilere destek olma faaliyetleri, öksüz ve yetim çocuklarla ilgili moral faaliyetleri ,Çocuk Esirgeme Kurumu ve Huzurevi gibi Kurumsal ziyaretler ,beceriklilik ve ürün yapma organizasyonları ,televizyon , internet kullanımı ve denetiminin koordinasyonu ,anne-baba ve çocuk iletişimini daha bilinçli hale getirilmesi gibi çalışmalar bunlardan bazılarıdır.
Okul Aile Birliği Başkanı ve üyeler kurul tarafından oy birliği ile belirlenmiş olsa bile Özel Başak Koleji’nin her velisi Okul Aile Birliğinin gönüllü katılımcısıdır.

Okulumuzun , öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizle birlikte okul-aile –öğrenci ve öğretmen bütünlüğüne katkıda bulunara ayrı bir pencere açan ,ayrı bir bakış açısı kazandıran Okul Aile Birliğimize emek verdikleri hizmetlerinden dolayı teşekkür ederiz.